sık sorulan sorular

Sık Sorulan Sorular

Robot süpürgeler hakkında her kafadan bir ses çıkıyor, şehir efsaneleri ortalıkta cirit atıyor. Evdeki sağ kolunuz hakkında bilmeniz gereken çok şey var ama doğru cevaplara ulaşmak oldukça zor. Robot süpürgeler hakkında sık sorulan sorular için en doğru cevaplar, yılların tecrübesi ile burada.

Bunun toz haznesi çok küçük, neye yetecek ki..
Temizlik robotları her gün temizlik yapmak üzere programlanmıştır. Toz haznesi 0.3 – 0.7Lt kapasitesindedir. Evinizden bir günde bu kadar toz çıkmasına imkan yoktur aslında. Siz evde yokken temizlik yapacağı için en kötü ihtimalde eve dönünce boşaltır ve bir daha çalıştırırsınız.

Vakumlu mu peki? Elektrik süpürgesi gibi emiyor mu?
Evet, tüm yer süpürme robotları hem fırçalama, hem de vakum özelliğine haizdir. Vakum motoru küçük ama yere tamamen temas eden ve motora çok kısa mesafeden çektiği için normal süpürgelerdeki hortum kayıpları yoktur. Normal elektrikli süpürgelerin bazen temizleyemediği cam kırıklarına kadar emer, temizlerler.

Yurtdışından getirdim, garantisi var mı?

Hayır, yurtdışından satın alınan robotların ülkemizde geçerli garantisi yok. Ülkemizde resmi distribütörlüğü olan firmaların robotlarını yurtdışından satın aldığınızda da ülkemizde garantileri geçerli olmamaktadır. Ancak bir arıza durumunda Hepsirobot hizmetinizdedir. Ayrıca yine bizden ek garanti paketi satın alabilirsiniz. 

Bende o pahalı elektrikli süpürgelerden var ama onlar bile köpeğimin tüyleri ile başedemiyor. Bunlar nasıl temizleyecek ki?
Robotunuzun fırçası evcil hayvan tüyleri için özel olarak tasarlanmıştır, geniş yüzeyi ve robotunuzun vakumu ile tüy ve tozları söker alır.

Köşeleri nasıl temizliyor bu robotlar?
Yuvarlak robotlar yan fırçaları ile bütün kenar ve köşelere tam sıfır yanaşırlar. Oralardan topladığı toz ve pislikleri kolaylıkla içine çeker ve temiz bırakırlar. Gerekiyorsa yönünü ve dönüşünü ayarlayıp en dip noktalara mutlaka ulaşırlar.

Robotun evin tamamını gezdiğini nereden bileceğiz?
Tabii ki eve döndüğünüzde her tarafın tertemiz olmasından. Ama artık bir çok robot size uygulamasından da nereleri temizlediğini anlık olarak göstermektedir. Kamera veya laser tarayıcısı ile haritalama yapar, sağa sola çarparak rastlantısal değil, belirli bir plan dahilinde mekanın her yerini temizlerler. Biz insanlar temizlik yaparken ya telefon çalar, ya dikkatimiz dağılır veya her köşeye giremeyiz. Ama robotlar sistematik bir şekilde, dış etkenlerden hiç etkilenmeden temizliğini yapar ve işini bitirir.

Şarjlı mı bunlar?
Evet, genelde 3-5 saatte şarj olur, zeminin yapısına göre 3 saate kadar çalışır ve şarjı bitince şarjına geri döner. Eğer işini tam bitirmediğine karar verdiyse tekrar kaldığı yerden devam eder. Bir robot saatte yaklaşık 40W harcar. Düşünsenize, elektrik süpürgeniz en az saatte 900W elektrik harcıyor!

Ekonomik de yani!
Evet, robotların toz torbası vs. gibi sarf malzemesi yoktur, hem de normal elektrik süpürgelerinin neredeyse 20de biri kadar elektrik harcarlar. 2021 yılı enerji birim fiyatları ile ayda 3TL gibi bir harcamanız olmaktadır.

Garantisi var mı?
Tabii ki, 2 yıl. Ülkemizde resmi ithalatçısından satılan her cihaz iki yıl garantili olmak zorundadır. Yurtdışından gelen cihazlar için bu garanti geçerli değildir. Ama dilerseniz Hepsirobot.com üzerinden uzatılmış Robogaranti satın alabilirsiniz.

Yedek parçası?
Hepsirobot tüm robotlar için her türlü yedek parça ve aksesuar stoğu tutmaya çalışmaktadır, hatta kendi tesislerimizde temin edilemeyen parçaların bir kısmını da üretmekteyiz.

Sık arızalanıyor mu ki?
Uygun koşullarda kullanıldığı ve düzenli olarak temizlendiği sürece robotlar uzun süreler herhangi bir arıza yapmadan çalışacaktır. Dünyada her yıl yaklaşık 5 milyon yer temizlik robotu satılıyor. Bunlardan edinilen tecrübe ile üretilen robotlar ev ortamındaki tüm zorlukları aşabilecek ve kendine zarar vermeyecek yetenektedir.

Isaac Asimov Robot anayasasının üçüncü maddesi “Bir robot insanlara zarar gelmediği sürece kendi varlığını korumalıdır” der!

Evin boş olması lazım herhalde, yoksa yolunu nasıl bulacak ki o kadar mobilyanın arasında?
Tam tersine. Tüm robotlar kendi sensörleri ve mikroişlemcileri ile gideceği rotayı kendi belirler, eşyalarınızın çevresinden ve altında rahatlıkla dolaşır ve tüm zemini temizleyerek işini bitirir. Artık robotlar o kadar akıllı ki, bataryasını temizleyeceği alana göre ayarlar ve her tarafı mutlaka temizler. İçindeki program evinizin her an değişen eşya planına göre kendini kolaylıkla adapte ediyorlar. Lazer taraması ile tam bir harita çıkartır, mobilyalara değmeden çok hassas bir biçimde temizlik yapar.

Laser (LDS) haritalama ne demek?
LDS lazer navigasyon teknolojisi, görünmez lazer yayarak ve yansıyan ışığı alarak sınırın ve robotun vakumunun göreceli konumunu ölçmektir. Buna göre robotun haritadaki konumu belirlenir ve eksiksiz bir temizlik haritası oluşturulur.

Modern lazer haritalamalı robotlar 8 m’ye kadar tarama aralığı ve 10 mm hassasiyetle, saniyede 2.080 noktaya kadar tarayabilen profesyonel lidar sensörleri ile donatılmıştır.

İnternet bağlantısı koptuğunda ne yapacağım?
Yeniden bağlanacaksınız, çare yok. Telefonunuz, yönlendirici yapılandırma değişiklikleri, şifreyi kaybetmesi veya diğer nedenlerden dolayı robota bağlanamadığında, yeniden bağlantı ayarı yapmanız gerekebilir. 

Genelde Spot Clean düğmesini ve Dock düğmesini, “ağ yapılandırmasını bekliyor” şeklinde sesli uyarılar duyana kadar basılı tutun. Wi-Fi göstergesi yeniden yavaşça yanıp sönmeye başladığında, bu Wi-Fi’nin başarılı bir şekilde sıfırlandığı anlamına gelir. Uygulama üzerinden yeniden WiFi isim ve şifresini girerek bağlanabilirsiniz. Bazı robotlarda ise üst kapak açılıp içindeki düğmenin sivri bir uç ile basılı tutulmasıyla da bu resetleme işlemi yapılabilir. Bu genelde tüm robotlar için geçerlidir. 

Halıların saçaklarına takılıyor mu?
Bazen, yer temizlik robotları sensörleri ve fırça takımı halı saçakları ve kablolarla karşılaştığında algılar ve zorlanmadan üzerlerinden geçer. Ancak çok uzun saçaklı veya bukleli halılarda sorun yaşanabilir.

Benim halılarım uzun tüylü, hani şu şagi dediklerinden. Onları da temizliyor mu?
Genelde tüm robotlarımız tüm uzun tüylü halılarda çalışmasına rağmen, tamamen sentetik yapıdaki şagi türü halılarda bazen sorun yaşanabilmektedir. Şagi türü halılarda normal elektrik süpürgelerinin de derinlemesine etkili olmadığı bilinmektedir, robotlar da yeterli temizlik yapamayabilir.

Evde iki kedim bir de golden var. Robotum bunların tüyleri ile başedebilir mi?
Eğer iyi kalite bir robotunuz varsa, evet! Fırçası ve vakum sistemi optimize edilmiş bir robot ile evcil hayvan tüy ve döküntüleri sorun olmaktan çıkacaktır. 

Antika halılarım var, süpürmeye kıyamıyorum. Robot onlara bi zarar verir mi?
Klasik elektrik süpürgeleri yüksek motor hızları yüzünden antika halıları yolmakta ve zarar vermektedir. Robotlar her şekilde daha nazik ve sensörleri ile yüzeyi algılayarak temizlik yapan, birbirine ters dönen fırçaları ile doğal bir şekilde antika halılarınızı gerektiği gibi temizleyecektir.

Bazı odalara girsin istemiyorum, nasıl zaptedeceğim?
Hemen her marka ve model robotlar, farklı konfigürasyonlarda olmakla birlikte uygulama üzerinden alan yasaklama özelliği ile gelmektedir. Bunları kullanarak – mesela girmesini istemediğiniz odanın kapısını işaretleyerek- robotunuzun çalışacağı alanı kolaylıkla yönetebilirsiniz. Harita kontrollü olmayan robotlarda ya zemine yapışan manyetik bant veya batarya ile çalışan IR sınırlayıcılar vardır.

Benim evim çok büyük, bu ufaklık nasıl temizleyecek ki?
Marka ve modeline bağlı olmakla birlikte robotunuz 200 metrekarenin üzerinde alanı tek başına temizleyebilmektedir. Tabii ki batarya kapasitesi ve fan ayarı ve zeminin yapısı gibi kullanım özellikleri bu alanın büyüklüğünü etkilemektedir. Şarjı bitince yerine döner, şarj olduktan sonra yerinden çıkarak temizliğe kaldığı yerden devam eder.

İlk günlerde farklı şekilde temizliyordu, şimdi farklı. Evim değişmediğine göre şimdi neden farklı?
Çünkü robotlar ‘öğreniyorlar’. Hergün aynı yerleri temizlerken haritalarını daha verimli ve daha hızlı çalışmak üzere optimize ediyorlar. Ayrıca bu süre içerisinde bir güncelleme aldı ise bu da haritanızın daha optimize kullanılmasına sebep olabilir. Her güncelleme bir geliştirmedir. 

Spot temizlik nedir?
Robot tüm evi veya odayı değil de 1,5 – 2m kenar uzunluğuna sahip kare bir alanı temizleyeceği özel moda verilen isimdir. Temizlik bittikten sonra robot otomatik olarak başlangıç pozisyonuna dönecek ve çalışmayı durduracaktır.

Carpet dedection / halı tanıma modu nedir?
Ecovacs Ozmo modellerinde mop ünitesi takılı iken robotun halıya çıkmaması için özel bir sensör bulunmaktadır. Diğer robotlarda ise halı üzerine çıkıldığında daha iyi emiş yapabilmesi için fan gücünü arttıran ancak moplama ile pek de ilgisi olmayan bir yazılım bulunmaktadır.  

Normalde sessizdi ama bugün çok gürültü çıkarmaya başladı. Sebebi ne olabilir?
Robotunuzun altın ıçevirin ve ana fırçasını çıkartın, fırça yuvasını ve hava kanalı girişini kontrol edin. Bir şey almış ve sıkıştırmış olabilir. Aynı şekilde tekerlek yuvalarını ve boşlukları da temizleyin. Ses düzelmez ise içerde bir şeyler kırılmış olabilir, servisinize başvurun.

Aman böyle pilli bataryalı şeyler çabuk bitiyor. Pili bitince robotu çöpe mi atacağız?
Optimize şarj sistemleri sayesinde kaliteli robotların bataryası öyle çabuk bitmez. Normal kullanım şartlarında, kullanmadığınız zaman şarjda kalması ve haftada en az 3 gün düzenli olarak kullanmanız şartı ile iki sene içerisinde bir sorun çıkarmamaktadır. Değiştirilmesi gerektiğinde servislerimizden temin edebilirsiniz.

Batarya kapasiteleri nedir? Kaç saatte doluyor normalde?
Batarya kapasiteleri genelde 2400mAh – 5200mAh aralığındadır. Küçük bataryalar 2 saat civarında, büyük bataryalar 5-6 saatte dolmaktadır. Robotu şarjı bittikten sonra şarj istasyonu üzerinden ayırmayınız.  

Robotumun bataryası çabuk bitiyor.
Eğer robotunuz 2 seneden eski ise bataryanızın şarj tutma kapasitesinin sonuna yaklaşıyorsunuz demektir, yenisi ile değiştiriniz. 
Robotlarda en çok enerji harcayan parça vakum fanıdır. Sürekli olarak yüksek devirlerde çalıştırmak hem hızlı aşınmaya, hem de çok yüksek batarya tüketimine sebep olur. 

Bazen şarj etmiyor veya yuvasına yanaşamıyor. Yanaşıp hemen geri çıkıyor. Derdi ne bunun?Robotun ve şarj ünitesinin metal kontaklarını alkollü/kolonyalı pamuk ile temizleyin. Şarj kontakları kirli ise yuvasına yanaştığını algılamayacak ve aramaya devam edecektir. 

İşyerimde kullanmak istiyorum. İşime yarar mı?
Ülkemizde birçok işyerinde artık yer temizlik robotları kullanılmaktadır. İşyeri sahipleri hem iş gücünden tasarruf, hem de detaylı temizlik yaptığı için bu tip robotları tercih etmektedirler. Bazı ofislerde güvenlik sebebi ile kısıtlı giriş olan alanlarda temizlik robotu kullanımı çok yaygınlaşmaktadır. Çay/kahve otomatları ve bir robot ile temizlik ve catering için extra personele gerek kalmayabilir.

Ben Amerika’dan getirdim, burada çalışmadı. Yardımcı olabilir misiniz?
Yurtdışından gelen modeller voltaj sorunları sebebi ile bazen ülkemizde çalışmamaktadır. Bu robotların merkez servisimizde adaptör ve navigasyon programlarının değiştirilmesi ve uyarlanması gerekmektedir. Bu ürünler garanti kapsamında da değildir. Ancak Hepsirobot.com üzerinden destek paketi satın alabilirsiniz.

Emiş gücü ne kadar?
Robot süpürgeler emiş güçleri ile anılmazlar. Yere çok yakın olmaları ve vakum ünitelerinin çok etkin çalışması yanında asıl temizliğini sürekli olarak zemine paralel çalışan fırçaları ile yapmaktadır. İyi bir fırça yapısı robotun temizlik kalitesini yakından etkiler. Vakum motorları küçük tozları toplamakta ve fırça üzerinde kıl tüy birikmemesi için kullanılır. Genel olarak 1000Pa ve üzeri başarılı bir temizlik için yeterlidir. 

Her şeyi anladım da, temizleyeceği yeri nasıl buluyor, onu anlayamıyorum.
Teknolojinin şu an geldiği noktada, robot modellerimizde tozları, kirleri bulma yeteneği bulunmamaktadır. Robotlar temizlenecek alanın büyüklüğünü ve geometrisini algılar, temizliğini planlar ve işe koyulur. İşleri bittiğinde de şarj olmak için Ev Üssü’ne geri döner.

Yuvasına kendi başına mı dönüyor? Nasıl buluyor yerini?
Artık piyasada satılan her robot yuvasına kendi başına dönebilecek özelliklerde üretiliyor. Gelişmiş haritalama sistemli robotlarda bunu navigasyon algoritmasına göre hallederken, giriş seviyesi robotlar da yuvada bulunan kızılötesi sensörleri yakalama ve oraya doğru yönlenme ile şarja dönerler. 
Tüm robotlar şarjlar %20 civarında iken yuvalarına dönmeye başlarlar. Eğer görevlerini tamamlamadılarsa şarj olduktan sonra yeniden kaldıkları yerden devam edebilirler. 

Karanlıkta çalışabiliyor mu? Gece kullanabilir miyim?
Tüm robotlar karanlıkta da çalışır. Sadece kamera ile harita yapan modeller karanlıkta harita yapamazlar ancak mevcut haritalarını kamera dışındaki sensörlerinin yardımı ile kullanabilirler. Tabii ki önde yapay zeka kamerası olan yeni nesil robotların cisimleri algılaması için ışık gereklidir ancak bu haritalarını kullanmaya engel değildir. Lidar haritalamalı veya jiroskop navigasyonlu robotlar çalışmak için zaten ışığa gereksinim duymazlar. 
Ancak, gece kullanmak için, komşularınız ile olan iyi ilişkilerinizi korumak için, düşük fan güçlerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. 

Robotum güncelleme almıyor, sorun ne olabilir?
Öncelikle internet bağlantınızı kontrol edin. Robotlar güncellemeyi şarj istasyonuna bağlı olduklarında ve batarya dolulukları %70 ve üstünde iken indirirler. Dolayısı ile robotun şarj istasyonunda olması ve o bölgede internet sinyalinin kabul edilebilir seviyede olması gerekmektedir. 

HEPA filtresi var mı bu robotlarda?
Tüm robotlar artık HEPA, ULPA veya muadili hava filtreleri kullanmaktadırlar. Yerden toz kaldırmazlar ve dışarıya verdikleri hava filtrelenmiş olarak çıkar – aslında odanızın havasını temizler. 

Filtre demişken, bunlar ne zaman değişiyor ki?
Tüm genel bakım işlemleri için lütfen hepsirobot.com/temizlerken sayfasını ziyaret ediniz. 

Fırçalarına çok saç dolanıyor, nasıl temizleyeceğim?
Tüm genel bakım işlemleri için lütfen hepsirobot.com/temizlerken  sayfasını ziyaret ediniz. 

Ay bu ufacık şey kiri, tozu nereye topluyor ki?

Tüm robotların genelde orta veya arka taraflarındaki toz toplama haznesi 0.4- 0.7lt hacmindedir. Her gün çalışan ve mekanınızın tamamını temizleyebilen bir robot için günlük olarak bu kadar kir toz birikmesi çok olası değildir. Robotunuzu çalıştırdığınız ilk bir kaç gün toz toplama haznesi sık sık dolabilir ancak daha sonraki günlerde haftada bir veya iki defa boşaltmanız yeterli olacaktır. Toz toplama haznesi hem kaba kirleri hem de ince toz ve kırıntıları rahatlıkla tutabilecek bir yapıya sahiptir.

E, benim evim iki katlı. Merdivenden çıkıyor mu?
Şimdilik hayır.. Ama merdivenlerden düşmüyor da.. Farklı katların haritalarını ayrı ayrı yapıp hafızasında tutan ve buna göre özenle temizlik yapan robotlar da var. Şarj ünitesinin sadece bir katta durması yeterli, bir defa haritasını çıkardıktan sonra robotunuz katları otomatik olarak tanıyacaktır. 

Villam var, iki tane mi alacağım?
İki veya daha çok katlı yapılarınıza ister iki adet robot alırsınız, isterseniz robotunuzu farklı katlara kendiniz taşırsınız. Bıraktığınız katta işi bitince kendiliğinden duracaktır. Daha sonra diğer kata taşıdığınızda temizliğe devam edecektir. Birden çok harita kaydedebilen modellerde her katın haritasını ayrıca çıkartabilirsiniz. Bu şekilde hangi kata koyarsanız koyun, robotunuz o katı tanıyacak ve uygun algoritma ile sorunsuz temizlik yapacaktır.

Yazlığımın her tarafı taş. Oraya götürsem, orayı da temizler mi?
Robotlar tüm taş, seramik, parke, halı ve vinlyex gibi her zeminde tam ve etkili temizlik yapar. Bu zeminlere kendini otomatik olarak ayarlar ve fark gözetmeden işini yaparlar. Yazlıkların taş veya seramik ağırlıklı zeminlerinde incecik kumları bile kolaylıkla temizler.

Suya çekiyor mu, suya?
Hayır, yer süpürme robotları su emmek için tasarlanmamışlardır. Hafif ıslak zeminlerde zarar görmeden hareket eder ancak alt kapak hizasına sıvı gelmemesine dikkat edilmelidir. Mop yapan modeller de zemindeki suyu emmezler. Teknolojinin geldiği seviyede mopun nemlilik ayarı yapılabilmekte, titreşimli olarak kullanılabilmekte ve gerektiğinde halı tanınabilmektedir.

Parke ile halı arasında eşik var, orayı geçemez değil mi?
Günümüzdeki robotlar 20mm eşiklerden rahatlıkla geçebilmektedirlar ama daha fazlası arazi aracı kapsamına girer. Bu şekilde sadece seramik/parke/halı birleşimlerindeki ekler değil banyo, çamaşırlık ve tuvaletlere girişteki eşiklerden de geçebilir. Mop ünitesi takılı iken bu maximum eşik yüksekliğinin azalacağını unutmayınız.

Evim üç oda bi salon. Hepsini temizler mi?
Tabii ki. Evinizin toplam metrekaresine uygun, odadan odaya dolaşabilecek bir robot seçtiğiniz zaman tüm evinizi kendi başına temizleyecek ve şarj olmak için Ev Üssü’ne geri dönecektir. Her mekana uygun bir robot mutlaka vardır. 250m2 civarında temizlik yapmak mümkündür. 

Bende Rainbow var, bi de bunu alırsam nasıl olacak şimdi bu iş?
Bahsettiğiniz elektrik süpürgeleri hem çok enerji harcayan, hem de temizlik yaparken aslında sizi kullanan cihazlardır. Yani siz başında olmadan, ucundan tutmadan ve kullanmadan bir işe yaramazlar. Halbuki bir temizlik robotu tüm evinizi siz olmadan tamamen kendi başına temizler, siz sadece toz haznesini boşaltır ve arada sırada fırçalarını temizlersiniz. Tercih sizin!

Anlattıklarınız çok güzel. Alayım bi tane desem nereden bulacağım?
Ülkemizde dünyanın önemli markaları hem ithalatçıların sitelerinde hem de pazaryerlerinde satılmaktadır. Alırken firmaların garanti ve servis koşullarını iyi değerlendiriniz. 

Su deposu boşaldığında bir uyarı alacak mıyım?
Genelde hayır, bu özellik şimdilik sadece çok gelişmiş robotlarda var. İçine düzenli olarak su eklemenizi öneririz.

Robot süpürge Wi-Fi olmadan çalışabilir mi?
Evet. Robot süpürge, Wi-Fi olmadan çalışır ve tüm evi kapsayan temizlik, nokta temizliği yapabilir ve bir düğmeye basarak yuvasına dönebilir. Wi-Fi’ye bağlanmak, programlı temizlik, emiş gücü seçimi ve daha fazlasını içeren gelişmiş özellikler sağlar. Wifi olmadan oluşturduğu haritayı size aktarması veya sizin de mevcut harita üzerinde alan seçiminiz mümkün olmayacaktır.

Robot merdivenlerden ve çıkıntılardan kaçınabilir mi?
Evet. Yerleşik düşme sensörleri herhangi bir yüksekliği algılayacak ve robotun düşmesini önleyecektir.

Toz haznesi dolduğunda bir uyarı alacak mıyım?
Toz haznesi dolu uyarısı bazı robot modellerinde bulunmaktadır. Toz haznesini düzenli olarak boşaltmanızı tavsiye ederiz.

Mop yaparken su tankına deterjan vb ekleyebilir miyim?
Sadece bir tatlı kaşığı beyaz sirke veya sabun bazlı olmayan bir deterjan ekleyebilirsiniz. Köpürtmemeye özen gösteriniz. Belirtilen miktarlardan fazla katkı kullanımından doğabilecek arızalarda sorumluluk kullanıcıya aittir.

Hakikaten, robotla nasıl mop yapacağım?
– Mop bezini takın: Bezi ıslatın ve damlaması durana kadar sıkın, su haznesinin yuvaları boyunca sonuna kadar sokun ve sıkıca cırt banda yapıştırın.
– Su tankını doldurun: Su tankının kapağını açın, suyla doldurun ve kapağı sıkıca kapatın.
– Mop modülünü robotun arkasındaki/altındaki işaretlerle hizalayın, modülü düz tutun ve düzgün takıldığını gösteren bir tıklama sesi duyana kadar içeri itin.
– Mop işlemini başlatın. Uygulamadan su akış değerlerini ayarlayabilir veya robotun üzerindeki çalıştırma düğmesine basarak yapabilirsiniz. 

Evde kimse yokken mop modunu kullanmayın, halıları mop yapmayın. Ütü veya kurutma makinesi suyu kullanmanız gerekmez ama çok da kireçli olmasın. Su tankının filtresini tıkayabileceğinden lütfen çok az deterjan kullanın.

Şarj ederken veya kullanımda değilken, lütfen mop modülünü çıkarın, kalan suyu boşaltın ve küf/kokuyu önlemek için mopu temizleyin.

Su tankının içinde hep az da olsa su kalıyor. Bi zararı var mı?
Siz iyice silkeleyerek mümkün olduğunca boşaltmaya çalışın ama az miktarda kalan suyun bir zararı olmaz. Doldurma kapağını açık bırakarak saklamanızı öneririz.

Mutfakta yerde kurumuş ketçap lekesi vardı, çıkartamamış.
Bu bir çok moplu robot için normal bir durum, tek sefer geçişte temizleyemeyecektir. Bazı gelişmiş robotların Y-şeklinde ileri geri hareketli mop sistemleri veya zemine basınçlı, yanal titreşimli mekanizmaları vardır. Bu tip robotlar ile kurumuş lekeleri de çıkartabilirsiniz. 

Robot süpürgelerde emiş güçlendirme modunun anlamı nedir?

Emiş güçlendirme modu veya halı modu, robot halı üzerindeyken zemini daha iyi süpürmek için emme gücünü otomatik olarak maksimuma çıkaracağı anlamına gelir. Ana fırça, parke veya karo ile karşılaştırıldığında direncinin arttığını hissederek halıyı tanımaktadır. Sert zeminde direnç azaldığında emiş gücü normale dönecektir. Ana fırçanın kılları aşınmışsa robot direnç değişikliğini hissedemeyeceği için halı modu çalışmayabilir. Aynı durum hav yüksekliği çok az olan halılarda da geçerlidir. 

Robot fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?
Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için her robotun farklı fabrika ayar reset işlemi vardır, kullanım kılavuzlarını inceleyiniz.

Uyarı:
1. Fabrika ayarlarının geri yüklenmesi, robot ile wifi bağlantısını kesecektir. Lütfen fabrika ayarlarının geri yüklemesinden sonra yeniden wifi ayarlarını yapınız.
2. Fabrika ayarlarının geri yüklemesi ayrıca robotun ana yazılımı sürümünü üretim sırasındaki orjinal sürümüne geri dönmesini sağlayacaktır. Fabrika varsayılan ayarlarına geri döndükten sonra, robotun ayarlarına – genel ayar – ulaşabilir ve en son sürüme yükseltmek için güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.
3. Fabrika ayarları geri yüklemesi, cihazdaki tüm ayarlarınızı – saat, programlanmış temizlik, haritalar, tercihler vb – silecektir.
4. Fabrika ayarları geri yüklemesi, her temizliğin süresi, boyutu ve haritası dahil olmak üzere her temizliğin günlüğünü de silecektir. Ancak toplam süre, toplam temizlik süreleri ve toplam boyut hala orada tutulacaktır.

Robot süpürge kaç harita kaydedebilir?
Haritalama yapan bir çok robot aartık standart olarak 3 harita kaydedebiliyor. Yalnızca çok katlı özelliği desteklenen ve etkinleştirildiğinde, farklı katlar için haritalar oluşturabilirsiniz. Bazı gelişmiş modeller 10 adede kadar haritayı desteklemektedir. Bu şekilde eviniz için farklı temizlik senaryoları oluşturabilir veya farklı katları/evleri haritalayabilirisiniz. 

Robot süpürge tam şarj olduktan sonra yuvasından çıkarmalı mıyım?
Genellikle, hafta içinde düzenli kullanılıyorsa, müşterilerin robotu her zaman yuvaya koymalarını öneririz. Batarya tamamen şarj edildikten sonra, yalnızca cihazın anakartı enerji alır ve müşterilerin endişelenmesine gerek kalmaz.Şarj yuvası bataryayı en iyi ve optimize şekilde şarj edecek şekilde tasarlanmıştır. Elbette, birkaç ay kullanılmayacaksa, müşterilerin cihazı kapatmasını, hatta bataryayı çıkarmasını öneriyoruz.

Robotu süpürge ile belirli odaları temizleyebilir miyim?
Evet .Harita kaydetme modunu etkinleştirin ve uygulamada temizlenmesini istediğiniz odaya dokunun, robot o odayı temizleyecektir.

Çok katlı bir ev için birden fazla harita nasıl oluşturulur?
İlk harita için, robot haritayı oluştururken karşılanması gereken 4 gereksinim vardır:

1. Haritayı kaydet modu etkinleştirilir.
2. Robot yuvasından çalışmaya başlamalıdır.
3. Robot, sadece bir yere değil, haritanın temizlenmek üzere algıladığı her yere gider. Lütfen haritada görüntülenmesini istediğiniz odalar için kapıların açık olduğundan emin olunuz.
4. Robot kendi kendine ve başarılı bir şekilde yuvasına (pozisyonu taşınmamış) geri döner. Bu sırada yuvanın yeri değişmemiş olmalı ve robota kesinlikle müdahale edilmemelidir. Diğer ek haritalar için, lütfen önce bina düzenini çok katlı olarak değiştirin (diğerleri için: çok katlı haritalar özelliğini etkinleştirin) ve “yeni harita oluştur” u tıklayın.

Çok katlı haritalama yaparken şarj yuvasını robotla birlikte hareket ettirmenize gerek yoktur. Ek katları haritalandırmak için süpürgeyi tek başına hareket ettirmeniz yeterlidir. Robot, temizliği ilk başlattığınız ​​noktaya geri dönecek ve yeni haritayı saklayacaktır. Tüm haritalar başarıyla oluşturulduktan sonra yeniden şarj yuvasına götürün ve yerleştirin. Farklı katları temizletmek için sadece süpürgeyi o kata götürün ve yere bırakın, çalıştırın. Kendi başına hangi kat olduğunu algılayacak ve ilgili haritayı kullanacaktır.

Robotların geçebileceği bir eşiğin maksimum yüksekliği nedir?
Genellikle tüm robot modellerinin tırmanma kabiliyeti 2cm (0.79inch) şeklindedir.